Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
15.06.2026
14.06.2026
13.06.2026
Reklama:
Partner:




Schlehdorf
.
| Punkt K: | 45 m |
Rekord skoczni: |
49,5 m (H. Witting , 1960) |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | brak |
| Rok budowy: | 1959 |
| Data wyburzenia: | 1974 |
| Status: | zniszczona |
| Klub narciarski: | WSV Schlehdorf |
| Współrzędne: | 47.660389, 11.296917 ✔
![]() |
Zainteresowanie skokami narciarskimi w małym miasteczku Schlehdorf na zachód od Kochelsee rosło w latach po założeniu klubu narciarskiego w 1925 roku, ponieważ już zimą 1926/1927 pierwsi odważni skoczkowie korzystali z małej skoczni narciarskiej w Karbichl. Jednak osiągano tam odległości tylko około 20 metrów, później 25 metrów, więc tylko młodsi skoczkowie byli dość aktywni i brali udział w zawodach również w okolicznych miejscowościach.
Po tym, jak klub narciarski musiał się rozpaść w 1937 roku, po zakończeniu wojny i pozwoleniu przez amerykański rząd wojskowy na tworzenie stowarzyszeń budowlanych, w 1947 roku WSV zaczął się odradzać. W 1952 roku ukończono pierwszą większą skocznię narciarską w „Gstoagl”, a w styczniu 1953 roku odbyły się zawody inauguracyjne. Aby poprawić tam odległości, zaledwie rok później skocznię rozebrano, zastąpiono nową i zbudowano wyższą wieżę najazdową. W 1954 roku odbyły się tam Mistrzostwa Okręgu Werdenfels w narciarstwie klasycznym, a w lutym 1956 roku klub miał zaszczyt gościć Mistrzostwa Okręgu w narciarstwie klasycznym w Monachium. Mistrzostwa te były organizowane w Schlehdorfie aż osiem razy, aż do 1973 roku.
W styczniu 1959 roku podczas przygotowań do zawodów doszło do poważnego wypadku: podczas instalowania przewodu telefonicznego na wieży sędziowskiej, dwóch pomocników zostało ciężko rannych, gdy przewód dotknął linii wysokiego napięcia biegnącej nad skocznią narciarską. Na szczęście obaj przeżyli po dłuższym pobycie w szpitalu, ale ten wypadek był głównym powodem, dla którego klub narciarski rozpoczął wówczas budowę nowej skoczni narciarskiej w „Hopfgart”.
Planowaniem zajął się Heini Klopfer z Oberstdorfu, a dzięki bezpłatnemu wsparciu amerykańskiej szkoły pionierskiej w Murnau, buldożerami i pogłębiarkami przetransportowano nawet 1500 m³ ziemi na lądowisko. Zawody otwarcia odbyły się 17 stycznia 1960 roku, jednak nazwa skoczni „Kochelseeschanze” nigdy nie została zaakceptowana przez opinię publiczną i klub narciarski. Na Hopfgart-Schanze ostatnie zawody zorganizowano zimą 1974 roku, co było spowodowane nie tylko zmieniającymi się warunkami śniegowymi.
Wraz z budową nowego toru saneczkowego w 1968 roku, saneczkarstwo rozwinęło się w klubie tak szybko, że Schlehdorf otrzymał nie tylko mistrzostwa Bawarii i Niemiec, ale w 1974 roku gościł nawet Mistrzostwa Europy. Szczyt popularności tego tradycyjnego sportu zimowego przypadł Elisabeth Demleitner, która zdobyła kilka tytułów mistrzyni Europy i świata, a także brązowy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 w Innsbrucku.
Kontakt:
Mapa:Reklama:
Komentarz: