Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
22.04.2026
21.04.2026
20.04.2026
19.04.2026
18.04.2026
17.04.2026
16.04.2026
15.04.2026
14.04.2026
13.04.2026
12.04.2026
11.04.2026
10.04.2026
Reklama:
Partner:




Arosa
.
| Punkt K: | 66 m |
Najdłuższy skok: |
76,0 m (Władysław Tajner , 22.01.1957) |
Rekord skoczni: |
75,5 m (Kjell Sjöberg , 28.01.1965) |
| Wysokość wieży: | 40 m |
| Długość najazdu: | 110 m |
| Nachylenie najazdu: | 30° |
| Długość progu: | 5 m |
| Nachylenie zeskoku: | 35° |
| Inne skocznie: | K45, K30 |
| Igelit: | brak |
| Rok budowy: | 1930 |
| Przebudowy: | 1965 |
| Data wyburzenia: | 1967 |
| Status: | zniszczona |
| Klub narciarski: | SC Arosa |
| Współrzędne: | 46.772826, 9.671665 ✔
![]() |
Pierwsze zawody w skokach narciarskich w Arosie odbyły się już w 1904 roku w Obersee. Pierwszą stałą skocznią była wtedy Tomelischanze w Obersee, na której w latach 1910-1915 oddawano około 30-metrowe skoki.
Od 1915 do 1930 roku korzystano z Bärenbadschanze na Schafrügg w rejonie Hinterwald. Pozwalała na skoki do 56 metrów, ale została zniszczona przez lawinę i burzę w 1930 roku.
To była godzina narodzin skoczni Plessurschanze w Müliboden w Hinterwald, położonej na południe od wsi. Tam też odbyły się mistrzostwa Szwajcarii, ale dopiero w 1943 r. Ch. Blum z Arosy ustanowił nowy rekord skoczni 60 m w 1946 roku, a pięć lat później Fin Pietikainen skoczył na 69 m. W latach pięćdziesiątych Arosa była częścią szwajcarskiego turnieju czterech skoczni wraz z St. Moritz, Unterwasser i Le Locle. Warte wspomnienia są zawody z 1956 roku, które podobno odbyły się w temperaturze minus 24°C.
W 1965 r. odnowiono Plessurschanze i zbudowano dwie kolejne małe skocznie narciarskie. Niestety, w 1967 r. tydzień skoków narciarskich w Arosie musiał zostać odwołany z powodu kaprysów pogody, które doprowadziły do osunięcia się zeskoku. W tym czasie nie można było podołać finansowym wysiłkom związanym z odbudową, w wyniku czego działalność skoków narciarskich w Arosie została zakończona.
Rekordy skoczni K66 (Mężczyźni):
Zawody:
Kontakt:
Linki:
Mapa:
Galeria:Reklama:
Komentarz:
Date and longest jump
Kjell Sjöberg set his hill record on 28 January 1965. On 22 January 1957 Władysław Tajner (Poland) fell at 76 m in a training jump.