Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
14.04.2026
13.04.2026
12.04.2026
11.04.2026
10.04.2026
09.04.2026
08.04.2026
07.04.2026
06.04.2026
05.04.2026
04.04.2026
03.04.2026
02.04.2026
Reklama:
Partner:



Žiri
.
| Wielkość skoczni: | HS 40 |
| Punkt K: | 35 m |
| Współrzędne: | 46.042623, 14.125396 ✔
![]() |
| Wielkość skoczni: | HS 29 |
| Punkt K: | 26 m |
| Współrzędne: | 46.042819, 14.125273 ✔
![]() |
| Wielkość skoczni: | HS 18 |
| Punkt K: | 15 m |
| Współrzędne: | 46.042920, 14.125314 ✔
![]() |
| Wielkość skoczni: | HS 9 |
| Punkt K: | 8 m |
| Współrzędne: | 46.042735, 14.125800 ✔
![]() |
| Punkt K: | ok. 25 m |
| Igelit: | brak |
| Status: | zniszczona |
| Współrzędne: | 46.041271, 14.128861 ✔
![]() |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | jest |
| Rok budowy: | 2002 |
| Przebudowy: | 2010-2011 |
| Status: | w użytku |
| Klub narciarski: | SSK Žiri |
| Współrzędne: | 46.042586, 14.125168 ✔
![]() |
Kompleks skoczni w Račevie koło Žiri powstał na początku XXI wieku jako Nordijski Center Račeva, obejmując skocznie K60, K35, K26, K15 i K8. Wcześniej na zboczu w Račevie funkcjonowała również większa skocznia K73, zamknięta i ostatecznie zlikwidowana około 2000 roku, zanim powstał obecny kompleks mniejszych obiektów. W latach 2010–2011 wszystkie pokryto igelitem, co pozwoliło na całoroczne użytkowanie. Największa skocznia HS66 została uroczyście otwarta w 2011 roku zawodami FIS Ladies Cup, a rok wcześniej Žiri gościło konkurencje skoków w ramach World Winter Masters Games. W 2012 roku na K60 rozegrano zawody OPA Games, podczas których ustanowiono obowiązujące rekordy obiektu. W kolejnych latach kompleks służył jako centrum szkoleniowe młodzieży oraz miejsce rozgrywania zawodów krajowych, a swoje pierwsze skoki oddawały tu m.in. późniejsze medalistki mistrzostw świata.
W drugiej połowie lat 2010 rozpoczęła się zasadnicza modernizacja, a 6 października 2019 roku kompleks został oficjalnie otwarty jako Nordijski center Poclain. Inwestycja obejmowała nowoczesne zaplecze z szatniami, siłownią, pomieszczeniami klubowymi, oświetleniem oraz kolejką torową na największą skocznię. Kompleks stał się główną bazą szkoleniową SSK Norica Žiri, w którym trenuje kilkudziesięciu młodych zawodników.
W latach 2020–2025 kompleks jest intensywnie wykorzystywany – odbywają się tu regularne treningi, obozy zagranicznych ekip oraz liczne zawody krajowe. Klub prowadzi też ciągłe prace utrzymaniowe i modernizacyjne, obejmujące m.in. mniejsze skocznie i infrastrukturę dla kibiców. W kalendarzu gminy Žiri obiekt pozostaje stałym miejscem prestiżowych lokalnych zawodów, takich jak tradycyjny „Pokal Žirov”, co potwierdza, że NC Poclain jest dziś jednym z najaktywniejszych centrów szkolenia skoczków młodego pokolenia w Słowenii.
W przeszłości w rejonie Račevy istniał także starszy, dziś nieużytkowany i w dużej mierze zlikwidowany kompleks skoczni, obejmujący m.in. obiekty K30 i K20 oraz mniejsze K15 i K8, który funkcjonował do około 2000 roku.
W sierpniu 2023 roku obecny kompleks NC Poclain ucierpiał podczas katastrofalnej powodzi w Słowenii – uszkodzeniu uległy dolne partie kilku skoczni oraz część zaplecza technicznego. Po pracach porządkowych i naprawczych obiekt został jednak stosunkowo szybko przywrócony do użytkowania treningowego.
Rekordy skoczni K60 (Mężczyźni):
Rekordy skoczni K60 (Kobiety):
Zawody:
Kontakt:
Mapa:
Galeria:Reklama:
Komentarz: