Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
15.04.2026
14.04.2026
13.04.2026
12.04.2026
11.04.2026
10.04.2026
09.04.2026
08.04.2026
07.04.2026
06.04.2026
05.04.2026
04.04.2026
03.04.2026
Reklama:
Partner:




Jawornik
.
| Wielkość skoczni: | HS 18 |
| Punkt K: | 15 m |
Rekord skoczni: |
24,0 m (Mariusz Pustuła , 10.01.2010) |
| Długość najazdu: | 17,5 m |
| Wysokość progu: | 1,2 m |
| Prędkość: | 45 km/h |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | brak |
| Rok budowy: | 2004 |
| Data wyburzenia: | 2011 |
| Status: | zniszczona |
| Klub narciarski: | LKS „Jawor“ Jawornik |
| Współrzędne: | 49.861722, 19.885139 ✔
![]() |
Przez kilka lat w Jaworniku funkcjonowała skocznia K15. Pomysłodawcą jej budowy był Mariusz Pustuła, który wspominał, że początkowo okoliczna młodzież zjeżdżała po prostu na nartach po okolicznych górkach, ale nie wystarczało im to i postanowili stworzyć miejsce do skakania. Nieformalnym trenerem zawodników z Jawornika był Franciszek Moskal. Obiekt powstał bez żadnego wsparcia finansowego, własnymi siłami, na podstawie planów konstrukcyjnych skoczni z Wisły i Zakopanego. Materiał na budowę dostarczali pobliscy mieszkańcy, którzy także wspomagali młodych zapaleńców skoków traktorem, a także końmi, które ściągały drewno z głębi lasu. Jednym z rekordzistów obiektu był Fabian Cudak, nazywany „Małyszem”, który osiągnął odległość 23 metrów. Wynik ten został potem poprawiony przez Mariusza Pustułę, do 24 metrów. Skocznię rozebrano w 2011 roku.
Co ciekawe, Mariusz Pustuła intensywnie zajmował się skokami, dochodząc do rekordu życiowego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem na poziomie 110 metrów. Potem został strażakiem, ale sport nadal jest obecny w jego życiu, jest mistrzem i wicemistrzem Polski w biegach po schodach w pełnym umundurowaniu strażackim.
Rekordy skoczni K15 (Mężczyźni):
Kontakt:
Mapa:
Galeria:
Wideo:Reklama:
Komentarz:
Rekord - Mariusz Pustuła 24m 10.01.2010