Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
15.05.2026
14.05.2026
13.05.2026
12.05.2026
11.05.2026
10.05.2026
Reklama:
Partner:




Fiskars
.
| Punkt K: | 55 m |
Rekord skoczni: |
60,0 m (Pentti Heino ) |
| Rok budowy: | 1939 |
| Przebudowy: | 1955 |
| Koniec funkcjonowania: | 1965 |
| Współrzędne: | 60.141986, 23.540175 ✔
![]() |
| Punkt K: | 30 m |
Rekord skoczni: |
33,0 m |
| Koniec funkcjonowania: | 1955 |
| Data wyburzenia: | 1970 |
| Współrzędne: | 60.141991, 23.540355 ✔
![]() |
| Punkt K: | 35 m |
Rekord skoczni: |
39,0 m (1924) |
| Rok budowy: | 1922 |
| Data wyburzenia: | 1937 |
| Współrzędne: | 60.138026, 23.546937 ✔
![]() |
| Punkt K: | 20 m |
Rekord skoczni: |
24,0 m |
| Rok budowy: | 1919 |
| Współrzędne: | 60.133228, 23.551823
![]() |
| Punkt K: | 20 m |
| Rok budowy: | lata 1930 |
| Współrzędne: | 60.131696, 23.535838 ✔
![]() |
| Punkt K: | 15 m |
| Rok budowy: | 1952 |
| Współrzędne: | 60.127759, 23.561146 ✔
![]() |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | brak |
| Status: | zniszczona |
| Klub narciarski: | Fiskars IF, Fiskarin Työväen Urheilijat |
| Współrzędne: | 60.138026, 23.546937 ✔
![]() |
Wioska Fiskars ma naturalne warunki do uprawiania skoków narciarskich. Profesjonalny rozwój tej dyscypliny rozpoczął się w 1919 r., kiedy fiński mistrz, August Jansson, przyjechał w okolicę do pracy jako inżynier w lokalnej fabryce żelaza. Pierwszą skocznią była Doktorsbacken (Tohtorinmäki), która miała małą wieżę najazdową i pozwalała na skoki do 24 metrów.
Niedaleko od niej, 19 marca 1922 r. zainaugurowano większą skocznię, Getberget, z imponującą wieżą najazdową. Z rekordem 37,5 metra Jarla Sveholma, a następnie 39 metrów w 1924 r., przez pewien czas był to największy obiekt w Finlandii. Skocznia została zburzona w 1937 roku.
Dwa lata później, w ramach wolontariatu, Fiskars IF wybudował skocznię Bollberget. Miała ona drewnianą konstrukcję najazdu i bulę i w tamtym czasie była trzecią co do wielkości w Finlandii, zaraz po skoczniach Salpausselkä w Lahti i Pöyliövaara w Rovaniemi. Po renowacji w 1955 r. Pentti Heino ustanowił jej rekord - 60 metrów. W 1955 r. na Bollberget wzniesiono także mniejszy obiekt. Chociaż używano go głównie do treningów, najdłuższy zarejestrowany skok wyniósł 33 metry. Skocznie zostały zburzone odpowiednio w 1965 i 1970 roku.
Ponadto istniała 20-metrowa skocznia juniorska Rompan na Flaggberget oraz Sveitsi ("Szwajcaria"), która została zbudowana w latach 1951-52 i była utrzymywana przez Fiskarin Työväen Urheilijat.
Miejscowe igrzyska zimowe odbyły się po raz ostatni w 1970 r. i historia skoków w Fiskars dobiegła końca. Najbardziej znanymi skoczkami z tej miejscowości byli Uuno Suomalainen i Yrjö Kivivirta, którzy zdobyli tytuły mistrzów Finlandii.
Rekordy skoczni K55 (Mężczyźni):
Rekordy skoczni K35 (Mężczyźni):
Linki:
Mapa:
Galeria:Reklama:
Komentarz: