Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
13.06.2026
12.06.2026
Reklama:
Partner:




Dolní Brusnice
.
| Punkt K: | 26 m |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | jest |
| Rok budowy: | 1975 |
| Przebudowy: | 1978 |
| Koniec funkcjonowania: | 1987 |
| Status: | nieużywana |
| Klub narciarski: | ROH |
| Współrzędne: | 50.450635, 15.711601 ✔
![]() |
Już w okolicach Bożego Narodzenia w 1920 r. czeskie stowarzyszenie sportów zimowych zorganizowało pierwsze kursy narciarskie w dolinie Zvičiny w Dolnych Brusnicach, które zainicjował Karel Jarolímek. R.N. Østgård z Norwegii był za to odpowiedzialny i został także konstruktorem pierwszej skoczni narciarskiej, która została wykorzystana podczas „pierwszych międzynarodowych zimowych igrzysk w Czechach” 15 stycznia 1911 r.
W 1915 roku hotelarz Jan Hetfleisch zbudował pierwszą stałą skocznię narciarską z drewnianym najazdem i progiem. Kilkukrotnie rywalizował na niej nawet mistrz świata Sigmund Ruud z Norwegii. Skocznia przetrwała nawet II wojnę światową, ale mimo dobrej konserwacji obiektu przez Jana Hetfleischa trzeba było go w końcu rozebrać na początku lat siedemdziesiątych. Co ciekawe, podczas rozbiórki sąsiedni chlew został uszkodzony i świnie uciekły we wszystkich kierunkach.
W późniejszych latach do 1975 roku ukończona została nowa skocznia narciarska według planów Josefa Čermáka z Trutnova. Obiekt został zbudowany przez ochotników wspieranych przez Rewolucyjny Związek Zawodowy (ROH) i Telewizję Czechosłowacką (ČSTV). W 1978 r. skocznia była nawet wyposażona w reflektory i igelit, ufundowany przez ČSTV Praga.
Wieża najazdowa została poważnie uszkodzona podczas burzy w 1987 r., w związku z czym zakończono działalność skoków narciarskich w mieście. Wreszcie w 2013 roku dawna wieża najazdowa została przekształcona w punkt widokowy.
Mapa:
Galeria:Reklama:
Komentarz: