Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
12.06.2026
Reklama:
Partner:




Špindlerův Mlýn
.
| Punkt K: | 20 m |
| Inne skocznie: | K10 |
| Rok budowy: | lata 1950 |
| Koniec funkcjonowania: | 1970's |
| Status: | zniszczona |
| Współrzędne: | 50.771239, 15.545658 ✔
![]() |
| Punkt K: | 30 m |
| Rok budowy: | 1946 |
| Status: | projekt niezrealizowany |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | brak |
| Współrzędne: | 50.771239, 15.545658 ✔
![]() |
Skocznia przy Labskiej Boudzie znajdowała się na grzbiecie Karkonoszy, nad stromymi zboczami Labskiego Dołu, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska o tej samej nazwie, położonego zaledwie kilkaset metrów od źródeł Łaby. Lokalizacja ta, położona powyżej 1300 m n.p.m., gwarantowała bardzo dobre warunki śniegowe i od początku XX wieku przyciągała narciarzy oraz kluby sportowe działające w Špindlerův Mlýn.
Tradycje narciarskie w okolicy Labskiej Boudy są długie i dobrze udokumentowane – w 1913 roku przebiegała tędy m.in. trasa słynnego, tragicznego biegu narciarskiego, którego uczestnik Bohumil Hanč zmarł właśnie w budynku Labskiej Boudy. W całym Špindlerův Mlýn rozwijały się w tym okresie także skoki narciarskie: pierwsze skocznie budowano tu już około 1905 roku, a w latach 30-tych powstał słynny Masarykův můstek – największa wówczas skocznia na terenie dzisiejszych Czech. Właśnie w takim sportowym otoczeniu należy lokować początki obiektu przy Labskiej Boudzie.
Przed 1946 rokiem na stokach nad schroniskiem funkcjonowała naturalna skocznia wykorzystywana lokalnie, określana nazwą „Pokój i Przyjaźń”. Nie była to konstrukcja trwała – jak wiele podobnych obiektów w górach istniała przede wszystkim dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu i sezonowej pracy miejscowych narciarzy, którzy przygotowywali ją zimą.
W 1946 roku znany czeski projektant skoczni, Karel Jarolímek, twórca wielu obiektów w Karkonoszach, opracował plan budowy nowej skoczni przy Labskiej Boudzie o szacowanym punkcie konstrukcyjnym P25. Projekt ten jednak nigdy nie został urzeczywistniony, a źródła zachowały wyłącznie informację o jego istnieniu i niezrealizowaniu.
Ostatecznie w latach 50-tych XX wieku w tym miejscu powstała niewielka, ale już regularna skocznia narciarska o punkcie K20, wraz z małym obiektem treningowym K10. Był to typowy dla tamtego okresu lokalny obiekt, wykorzystywany przede wszystkim przez narciarzy i młodzież z rejonu Špindlerův Mlýn. Skocznia była czynna do lat 70-tych, kiedy to – podobnie jak wiele innych niewielkich konstrukcji w regionie – stopniowo wyszła z użycia. W kolejnych latach tradycje skoków w Špindlerův Mlýn zaczęły wygasać, a sport ten całkowicie skoncentrował się w Harrachovie, gdzie istniała infrastruktura przystosowana do zawodów wyższej rangi.
Obiekt przy Labskiej Boudzie nie zachował się do czasów współczesnych. W terenie widoczne są jedynie nieznaczne zarysy dawnego najazdu i lądowiska, zatarte przez erozję zbocza i roślinność subalpejską.
Mapa:
Galeria:Reklama:
Komentarz: