4000th facility has been added to the Ski Jumping Hill Archive
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
2026-04-13
2026-04-12
2026-04-11
2026-04-10
2026-04-09
2026-04-08
2026-04-07
2026-04-06
2026-04-05
2026-04-04
2026-04-03
2026-04-02
2026-04-01
2026-03-31
Advertisement:
Partner:



Katarija
.
| K-Point: | ca. 70 m |
| Status: | destroyed |
| Coordinates: | 46.111596, 14.740725 ✔
![]() |
| K-Point: | 55 m |
Longest jump: |
58.0 m |
Hill record: |
51.0 m (Peter Svetlin , 1987) |
| Year of construction: | 1987 |
| Year of destruction: | ca. 2012 |
| Status: | destroyed |
| Coordinates: | 46.111672, 14.740261 ✔
![]() |
| K-Point: | ca. 35 m |
| Status: | destroyed |
| Coordinates: | 46.111647, 14.740447 ✔
![]() |
| K-Point: | 30 m |
| Status: | destroyed |
| Coordinates: | 46.111114, 14.741328 ✔
![]() |
| K-Point: | 22 m |
| Status: | out of order |
| Coordinates: | 46.111185, 14.741434 ✔
![]() |
| K-Point: | 15 m |
| Status: | out of order |
| Coordinates: | 46.111248, 14.741540 ✔
![]() |
| Further jumps: | no |
| Plastic matting: | no |
| Ski club: | Smučarski klub Termit |
| Coordinates: | 46.111672, 14.740261 ✔
![]() |
Hill records K55 (Men):
Map:
Photo gallery:Advertisement:
Post comment: