4000th facility has been added to the Ski Jumping Hill Archive
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
2026-04-21
2026-04-20
2026-04-19
2026-04-18
2026-04-17
2026-04-16
2026-04-15
2026-04-14
2026-04-13
2026-04-12
2026-04-11
2026-04-10
2026-04-09
Advertisement:
Partner:




Ylistaro
.
| K-Point: | 20 m |
Hill record: |
20.5 m (Antti Koivuluoma , 2006-03-12) |
| Coordinates: | 62.911327, 22.588377 ✔
![]() |
| K-Point: | 15 m |
Hill record: |
9.0 m (Sami Hietala , 2007-03-10) |
9.0 m (Joeli Ala-Talkkari , 2010-02-24) |
|
| Coordinates: | 62.911348, 22.588472 ✔
![]() |
| K-Point: | 10 m |
Hill record: |
5.5 m (Juho Ojanen , 2009-02-24) |
5.5 m (Topi Kuusisto , 2010-02-24) |
|
| Coordinates: | 62.911498, 22.588322 ✔
![]() |
| Further jumps: | no |
| Plastic matting: | no |
| Year of construction: | 2003 |
| Status: | operating |
| Ski club: | Ylistaron Kilpa-Veljet |
| Coordinates: | 62.911327, 22.588377 ✔
![]() |
Hill records K15 (Men):
Hill records K10 (Men):
Contact:
Map:
Photo gallery:Advertisement:
Post comment:
Thank you, Tuomas! I have changed the name!
Fix the name
Title should be Ylistaro(Kainasto)