Das Skisprungschanzen-Archiv zählt nun 4000 Anlagen!
7000. Schanze ins Archiv aufgenommen!
Neue Granåsen-Schanzen in Trondheim eröffnet
Brand zerstört Schanzen in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Finanzierung der Renovierung endlich gesichert
15.04.2026
14.04.2026
13.04.2026
12.04.2026
11.04.2026
10.04.2026
09.04.2026
08.04.2026
07.04.2026
06.04.2026
05.04.2026
04.04.2026
03.04.2026
Werbung:
Partner:




Kaupanger
.
| K-Punkt: | 50 m |
| Matten: | nein |
| Status: | außer Betrieb |
| Koordinaten: | 61.196130, 7.209526 ✔
![]() |
| K-Punkt: | 27 m |
| Matten: | ja |
| Jahr des Abbruchs: | 2014 |
| Status: | abgerissen |
| Koordinaten: | 61.196382, 7.210634 ✔
![]() |
| K-Punkt: | 17 m |
| Matten: | ja |
| Jahr des Abbruchs: | 2014 |
| Status: | abgerissen |
| Koordinaten: | 61.196488, 7.210526 ✔
![]() |
| K-Punkt: | 10 m |
| Matten: | nein |
| Status: | außer Betrieb |
| Koordinaten: | 61.196596, 7.210922 ✔
![]() |
| K-Punkt: | 5 m |
| Matten: | nein |
| Status: | außer Betrieb |
| Koordinaten: | 61.196613, 7.211029 ✔
![]() |
| Weitere Schanzen: | nein |
| Verein: | Kaupanger IL |
| Koordinaten: | 61.196130, 7.209526 ✔
![]() |
Kontakt:
Karte:
Foto-Galerie:Werbung:
Kommentar hinzufügen:
Update
There is no K45 in Kaupanger. Also the K27 is no longer in use, as the inrun collapsed at Christmas Eve 2014 due to heavy snow. Good thing no one was using it at the time! Even if it had not collapsed, the plastic matting is in a very bad condition in K27 and K17 and it is in no way possible to jump on it. The inrun in the K60 has been modified since these pictures were taken, but because of small amounts of snow and few active athletes, it has not been used after the inrun was modified years and years ago. There is also much water at the bottom of the hill, so it is almost impossible to prep it, even if it is enough snow. We tried to use it winter 2014, but lacked 10cm of snow, so we couldn' jump it.