Nasze archiwum ma już 4000 kompleksów skoczni!
7000th ski jumping hill added to the Archive!
New Granåsen ski jump in Trondheim inaugurated
Fire destroys ski jumps in Biberau-Biberschlag
Copper Peak: Funding of the renovation finally secured
07.06.2026
06.06.2026
05.06.2026
04.06.2026
03.06.2026
02.06.2026
01.06.2026
31.05.2026
30.05.2026
Reklama:
Partner:




Wengen
.
| Punkt K: | 33 m |
| Inne skocznie: | brak |
| Igelit: | brak |
| Rok budowy: | 1945 |
| Data wyburzenia: | 1978 |
| Status: | zniszczona |
| Klub narciarski: | SC Wengen |
| Współrzędne: | 46.606861, 7.926111 ✔
![]() |
Männlichen-Schanze leżała tuż powyżej Wengen, w dolinie Lauterbrunnen w szwajcarskim Berner Oberland. Obiekt powstał w 1945 roku jako skocznia klubowa Skiclub Wengen i od początku pełnił przede wszystkim funkcję zaplecza treningowego dla lokalnych zawodników. Dzięki położeniu znacznie bliżej miasteczka niż słynna Jungfernschanze na Steinboden, skocznia na Männlichen szybko stała się podstawowym miejscem codziennych treningów.
Budowa Männlichen-Schanze była bezpośrednią odpowiedzią na duże zainteresowanie skokami narciarskimi w Wengen, których centrum od lat 20-tych stanowiła duża Jungfernschanze. Tam rozgrywano liczne zawody, w tym mistrzostwa Szwajcarii, a norwescy mistrzowie Birger Ruud i Reidar Andersen ustanawiali rekordy sięgające 65 metrów. Z czasem jednak utrzymywanie dużej skoczni na Steinboden stawało się coraz trudniejsze, a środek ciężkości lokalnego sportu przesuwał się w stronę narciarstwa alpejskiego i słynnych zawodów Lauberhornrennen. W tej sytuacji mniejsza skocznia na Männlichen – łatwiej dostępna i tańsza w utrzymaniu – przejęła znaczną część treningów.
Obiekt był kilkukrotnie modernizowany. Ważnym krokiem było zainstalowanie w 1950 roku oświetlenia, które pozwalało na prowadzenie treningów wieczornych. Männlichen-Schanze pozostawała w gestii Skiclub Wengen, klubu założonego w 1904 roku w celu rozwijania sportów zimowych w okolicy. Ten sam klub opiekował się również pozostałymi skoczniami Wengen – Jungfernschanze, Schanze am Stutz i Silberhorn-Schanze.
Kluczowym momentem w historii obiektu był rok 1978, kiedy znaczna część zeskoku została zniszczona przez potężne osuwisko / lawinę błotną. W archiwach skoczni data ta figuruje jako rok zniszczenia i wyburzenia Männlichen-Schanze. W komentarzach lokalnych działaczy pojawia się co prawda informacja, że mimo szkód skocznia mogła być wykorzystywana treningowo jeszcze przez pewien czas, jednak brak jednoznacznych źródeł potwierdzających dokładną datę ostatecznego zakończenia jej użytkowania. Pewne jest natomiast, że w końcu lat 70-tych i 80-tych centrum narciarskie Wengen definitywnie skupiło się na narciarstwie alpejskim, a cała infrastruktura skoczniowa stopniowo odchodziła w przeszłość.
Kontakt:
Mapa:Reklama:
Komentarz: